Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy sklerozy

Inne nazwy objawów choroby: Objawy miażdzycy tętnic krwionośnych;

Problemy z pamięcią, kłopoty z koordynacją ruchową czy z wykonaniem prostej czynności to prawdopodobnie objawy sklerozy, choroby, która jest dość powszechna, jednak nie do końca znana.

Zobacz również opis choroby: Skleroza

Skleroza, czyli miażdżyca tętnic krwionośnych, przez którą transportowane są wszelkie substancje odżywcze i tlen do mózgu, który potrzebuje ich, aby normalnie funkcjonować to choroba spowodowana w dużej mierze przez cholesterol i niewłaściwą dietę. Początkowo choroba może objawiać się napadowymi problemami z koncentracją, pamięcią czy koordynacją ruchową. Sytuacja może powtarzać się co miesiąc, czy co półtora. Chory, który wcześniej wydawał się całkowicie zdrowy, aktywny i pełen wigoru, momentami może mieć problemy z pamięcią. Początkowo jest to pamięć tzw. świeża, czyli ta obejmująca ostatnie wydarzenia. Zazwyczaj wcześniejsze wspomnienia nie ulegają żadnym zniszczeniom czy zaburzeniom. Może pojawić się również problem z koordynacją, czy wykonywaniem nawet najprostszych czynności.

Wraz z tymi objawami pojawić się może uczucie coraz większego zmęczenia. Chory może odczuwać wzmożoną senność w ciągu dnia, a w nocy dla odmiany jego organizm może się pobudzać. Mogą pojawić się również zachowania bardzo podobne do lunatyków, kiedy to chory w nocy czuje się pobudzony, lubi spacerować i nawet wychodzi z mieszkania, po to by wszystko zapomnieć nad rankiem i nawet nie pamiętać o tym, co robił.

Również emocje mogą ulec poważnym zmianom. Mogą stać się bardzo różnorodne, chory może wzruszać się bardzo łatwo bądź ulegać dziwnym napadom gniewu, których przyczyny nie koniecznie są znane. W takich momentach również pamięć ulega jeszcze większemu uszkodzeniu, gdyż ten rodzaj objawów występuje już w bardziej zaawansowanym stadium choroby. Tak samo się dzieje z koordynacją ruchową, która coraz bardziej ulega zaburzeniu. Chory może nie potrafić wykonywać czynności w odpowiedniej kolejności, nie wspominając już o bardziej zaawansowanych czynnościach manualnych. Do wszystkich objawów sklerozy zaliczyć można:

  • problemy z koncentracją,
  • problemy z pamięcią, a w konsekwencji utrata pamięci,
  • chwiejność uczuć,
  • napadowa złość lub płacz,
  • problemy z koordynacją ruchową,
  • problemy z mówieniem,
  • senność,
  • ciągle poczucie zmęczenia,
  • w zaawansowanych przypadkach może wystąpić nawet paraliż części ciała,

Jak leczyć sklerozę?

Do zdiagnozowania sklerozy potrzebne są badania, takie jak tomografia komputerowa mózgu. Następnie zazwyczaj przepisywane są lekarstwa, które w dużej mierze jednak powodują zmniejszenie objawów, a nie całkowite wyleczenie choroby. Pacjent skazany jest na przyjmowanie ich przez resztę życia. Łatwiej za to jest zapobiec chorobie, wystarczy odpowiednia dieta, w której głównej roli nie odgrywają tłuszcze zwierzęce, natomiast aktywność fizyczna jest wzmożona.

Zobacz również opis choroby: Skleroza

Jak zmienia się nasze ciało wraz ze starzeniem się?

Tempo starzenie się organizmu człowieka jest zróżnicowane. W zależności od osoby może być ono szybsze lub wolniejsze. Niestety jest to proces nieuchronny. Zróżnicowane jest też tempo starzenia się poszczególnych narządów i układów funkcjonujących w organizmie człowieka.... czytaj więcej

Jak chronić się przed kleszczami?

Kontakt z kleszczem może oznaczać przeniesienie na człowieka choroby przenoszonej przez tego pajęczaka. Drobnoustroje chorobotwórcze przedostają się na człowieka wraz z jego śliną lub wymiocinami w czasie penetracji skóry. W Polsce choroby przenosi najczęściej kleszcz pospolity (Ixodes ricinus). Jak chronić się przed chorobami przeno... czytaj więcej

Dodaj komentarz

nootropy

odpowiednia dieta podstawą, warto również pamiętać o znanych od tysiecy lat nootropach - przy takich dolegliwościach spisują się świetnie! <a href=\...

13-03-2015 19:32

~Blachovski

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy