Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu wibracyjnego

Zespół wibracyjny jest chorobą istotną na skalę światową. Poważne dolegliwości związane ze wspomnianym schorzeniem dotyczą przede wszystkim mieszkańców Europy, USA czy Japonii. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi wibracyjnemu.

Zobacz również opis choroby: Zespół wibracyjny

Przyczyny choroby

Przyczyną zespołu wibracyjnego jest mechaniczne przenoszenie drgań produkowanych przez narzędzia do organizmu człowieka. Niebezpieczne drgania oddziałują między innymi na naczynia krwionośne i tkanki, co w efekcie prowadzi do niepożądanych drgań całego ciała bądź jego części.

Badania nad zespołem wibracyjnym

Pierwsze objawy zespołu wibracyjnego zaobserwował już na początku dwudziestego wieku G. Loriga, lekarz praktykujący we Włoszech. Loriga zwrócił uwagę na górników pracujących na co dzień z ręcznymi narzędziami wibracyjnymi, u których wystąpił tak zwany objaw Raynauda (napadowe blednięcie palców).

Objawy zespołu wibracyjnego

Objawy wywołane zespołem wibracyjnym mogą być bardzo różnorodne. U chorych pojawiają się problemu z ciśnieniem krwi (może nastąpić jego obniżenie bądź wzrost). Symptomem schorzenia mogą być także zaburzenia czucia i ukrwienia tkanek. Objawem, którego nie wolno bagatelizować jest również tak zwany zespół cieni nadgarstka, zwyrodnienie stawów czy zmiany chorobowe narządu ruchu. Z zespołem wibracyjnym wiążą się niestety problemy sercowe. U pacjentów można zaobserwować zaburzenia i zwolnienie akcji serca. Osobom cierpiącym na wspomniane schorzenie towarzyszy wtórny objaw Raynauda (napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, a czasami także stóp), dlatego do lekarza trzeba się wybrać wtedy, gdy:

  • nasze palce są niepokojąco blade,
  • regularnie drętwieją nam ręce,
  • jesteśmy nadmiernie wrażliwi na zimno.

Etapy zespołu wibracyjnego

Bardzo często objawy zespołu wibracyjnego przebiegają w trzech etapach. Pierwszy to tak zwany okres zwiastunów, w czasie którego chory narzeka na drętwiejące lub mrowiące kończyny. Drugi etap, zmiany wczesne, wiąże się z nasileniem poprzednich dolegliwości. Niejednokrotnie pojawia się również kolejny symptom ? nieprzyjemny, nawracający ból. Niestety to nie wszystko. Mrowieniu towarzyszą także: ogólne osłabienie, zaburzenia akcji serca czy nadpobudliwość. Ostatni etap to tak zwany okres zmian zaawansowanych. Jak sama nazwa wskazuje, w tym etapie zmiany bardzo się nasilają. Rozpoznanie choroby w tak późnym stadium wydłuża leczenie. Bardzo często pacjent otrzymuje grupę inwalidzką, ponieważ niektórych zmian nie można już odwrócić.

Leczenie zespołu wibracyjnego

Zabiegi fizykoterapeutyczne, odpowiednie leki czy akupunktura mogą zahamować rozwój choroby oraz zminimalizować nieprzyjemne objawy. To właśnie dlatego wczesne rozpoznanie schorzenia okazuje się niezwykle istotne. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.

Zobacz również opis choroby: Zespół wibracyjny

Objawy zespołu Hornera

Zespół Hornera jest szeregiem objawów powstających na skutek przerwania lub uciśnięcia włókien nerwowych współczulnych przebiegających między pniem mózgu, a tkankami głowy. Najczęściej do takiego uszkodzenia dochodzi wskutek urazu czaszki, szyi lub oczodołu.... czytaj więcej

Objawy zespołu Fallota

Zespół Fallota jest złożoną, siniczą i wrodzoną wadą serca. Choroba występuje w ok. 3-5% przypadków wrodzonych wad serca. Na zespół Fallota składają się cztery elementy, tj. zwężenie drogi odpływu prawej komory, duży ubytek w przegrodzie międzykomórkowej, przesunięcie w prawo aorty oraz przerost prawej ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy