Podczas tej choroby stężenie cholesterolu całkowitego (TC) może być wysokie. Błędnie może to ukierunkować lekarza na hipercholesterolemie. Wysoka wartość TC wynika jednak z retencji chylomikronów i VLDL. Nieprawidłowe rozpoznanie może pociągnąć za sobą niewłaściwe leczenie farmakologiczne oraz dietetyczne.
Test zimnej flotacji
Głównym sposobem na rozpoznanie chylomikronemii jest przeprowadzenie testu zimnej flotacji. Jest to bardzo proste badanie polegające na pozostawieniu mętnej lub mlecznej surowicy w lodówce o temperaturze 4°C na noc.
Ważnym jest, aby badanie to przeprowadzić na czczo.
Jeśli w surowicy znajdują się chylomikrony to wypłyną one na powierzchnie tworząc mleczną warstwę różnej grubości. Grubość ta będzie zależna od ilości chylomikronów. W takim przypadku określa się ten test jako dodatni.
Surowica znajdująca się pod górną warstwą chylomikronów może przyjąć dwie opcje. W przypadku hiperlipoproteinemii I typu będzie ona klarowna. Natomiast, gdy będziemy mieli do czynienia z hiperlipoproteinemią V typu surowica pozostanie mętna.
Dodatkowo z osobą, u której istnieje podejrzenie zespołu chylomikronemii należy przeprowadzić wywiad w kierunku nadużywania alkoholu oraz sprawdzić czy nie choruje ona na cukrzycę.
Inne objawy
Symptomy tej choroby mogą pokazać się także w dzieciństwie, w pierwszych miesiącach życia. Będzie o tym świadczyć mniejszy przyrost masy oraz wzrostu w przeciwieństwie do spodziewanego. Oznaką choroby jest także biegunka. U osób starszych może również pojawić się zmniejszona zdolność odruchowa. Spaść może także umiejętność odczuwania wibracji.
Zobacz również opis choroby: Zespół chylomikronemii
Ból brzucha po prawej stronie u góry
Ból zlokalizowany w górnej części brzucha zwykle jest wywoływany przez procesy chorobowe toczące się w żołądku, przewodach żółciowych, wątrobie lub trzustce. Kiedy mamy do czynienia z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy oraz z zapaleniem trzustki, ból może promieniować do pleców. Ból w prawym górnym kwadracie brzucha w... czytaj więcej
Ból brzucha w okolicy pępka
Uczucie bólu w okolicy pępkowej najczęściej oznacza problem z jelitami. Ból ulokowany w tej części brzucha może być spowodowany zarówno chorobami jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Ból w okolicach pępka oznaczać też może ostre zapalenie trzustki oraz tętniak aorty brzusznej.... czytaj więcej
Brak komentarzy