Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu chylomikronemii

Zespół chylomikronemii nie jest łatwo rozpoznać. O jej obecności mogą świadczyć napadowe bóle brzucha. Zazwyczaj jest wykrywana przypadkowo podczas innych badań, podczas ostrego zapalenia trzustki lub w związku z wykryciem dużego stężenia cholesterolu we krwi.

Zobacz również opis choroby: Zespół chylomikronemii

Podczas tej choroby stężenie cholesterolu całkowitego (TC) może być wysokie. Błędnie może to ukierunkować lekarza na hipercholesterolemie. Wysoka wartość TC wynika jednak z retencji chylomikronów i VLDL. Nieprawidłowe rozpoznanie może pociągnąć za sobą niewłaściwe leczenie farmakologiczne oraz dietetyczne.

 

Test zimnej flotacji

Głównym sposobem na rozpoznanie chylomikronemii jest przeprowadzenie testu zimnej flotacji. Jest to bardzo proste badanie polegające na pozostawieniu mętnej lub mlecznej surowicy w lodówce o temperaturze 4°C na noc.

Ważnym jest, aby badanie to przeprowadzić na czczo.

Jeśli w surowicy znajdują się chylomikrony to wypłyną one na powierzchnie tworząc mleczną warstwę różnej grubości. Grubość ta będzie zależna od ilości chylomikronów. W takim przypadku określa się ten test jako dodatni.

Surowica znajdująca się pod górną warstwą chylomikronów może przyjąć dwie opcje. W przypadku hiperlipoproteinemii I typu będzie ona klarowna. Natomiast, gdy będziemy mieli do czynienia z hiperlipoproteinemią V typu surowica pozostanie mętna.

Dodatkowo z osobą, u której istnieje podejrzenie zespołu chylomikronemii należy przeprowadzić wywiad w kierunku nadużywania alkoholu oraz sprawdzić czy nie choruje ona na cukrzycę.

Inne objawy

Symptomy tej choroby mogą pokazać się także w dzieciństwie, w pierwszych miesiącach życia. Będzie o tym świadczyć mniejszy przyrost masy oraz wzrostu w przeciwieństwie do spodziewanego. Oznaką choroby jest także biegunka. U osób starszych może również pojawić się zmniejszona zdolność odruchowa.  Spaść może także umiejętność odczuwania wibracji.

Zobacz również opis choroby: Zespół chylomikronemii

Ból brzucha po prawej stronie u góry

Ból zlokalizowany w górnej części brzucha zwykle jest wywoływany przez procesy chorobowe toczące się w żołądku, przewodach żółciowych, wątrobie lub trzustce. Kiedy mamy do czynienia z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy oraz z zapaleniem trzustki, ból może promieniować do pleców. Ból w prawym górnym kwadracie brzucha w... czytaj więcej

Ból brzucha w okolicy pępka

Uczucie bólu w okolicy pępkowej najczęściej oznacza problem z jelitami. Ból ulokowany w tej części brzucha może być spowodowany zarówno chorobami jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Ból w okolicach pępka oznaczać też może ostre zapalenie trzustki oraz tętniak aorty brzusznej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy