Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe. Często używamy tego określenia, kiedy czujemy, że nasze siły uciekły z nas.  Powodem tego jest nierzadko silny stres, który jest skutkiem nagromadzenia się zadań, którym nie jesteśmy w stanie podołać

Zobacz również opis choroby: Wypalenie zawodowe

Kluczowym pojęciem przy wypaleniu zawodowym jest wzrastające poczucie emocjonalnego zmęczenia. Wypalenie zawodowe w znacznym stopniu dotyka osób, które na co dzień pomagają innym ludziom, mam tu na myśli np. psychologów czy pracowników socjalnych, lekarzy, czy sędziów. Do najczęstszych czynników stresujących trzeba zaliczyć: zbyt dużą liczbę obowiązków, wielka odpowiedzialność ? często mająca wpływ na życie innych.

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Bardzo często zastanawiamy się czy irytacja na ludzi w pracy jest już objawem wypalenia zawodowego czy też jest to zwykła złość. Według psychologii wypalenie zawodowe prowadzi do zaburzeń psychicznych, ale też do fizycznym. Do tych drugich zaliczamy często bóle głowy, wrzody, nerwice, a w wielu przypadkach choroby serca.

Do głównych objawów wypalenia zawodowego zaliczamy:

  • izolacja od ludzi,
  • rozdrażnienie związane z pracą z ludźmi, brak chęci niesienie im pomocy,
  • poczucie zmęczenia, które często przechodzi w stan wyczerpania organizmu,
  • ignorancja wobec współpracowników czy petentów,
  • brak chęci współpracy w grupie,
  • brak koncentracji,
  • bóle głowy, osłabienie,
  • brak poprawy samopoczucia.

W sytuacji, gdy podobne objawy nas dotykają przez dłuższy czas to możemy brać pod uwagę, że mamy do czynienia z wypaleniem zawodowym. Jak można pozbyć się objawów, które mogą nam znacznie utrudniać życie, a w konsekwencji mogą prowadzić do wyłączenia z życia zawodowego. Apatia, agresja, brak dobrego samopoczucia sprzyjają temu, że nie chcemy się spotykać z innymi osobami. To prowadzi do pogorszenia naszych relacji i kryzysów rodzinnych, przyjacielskich, małżeńskich.

Takie zachowania prowadzą do pogorszenia naszego stanu zdrowia. Mamy do czynienia z bólami głowy, brzucha, wrzodami, nerwicami. Często leczenie ich trwa kilka miesięcy, a czasem nawet lat ? w przypadku leczenia nerwic czy wrzodów, które bardzo często powracają przy naszym odczuwaniu wzmożonego stresu ? zwłaszcza w pracy.

Jeśli pojawi się już wypalenie zawodowe trzeba na czas reagować. Bez tego możemy doprowadzić swój organizm do zniszczenia, nasze relacje mogą się rozsypać. Warto więc przeciwdziałać za wczasu złym skutkom wypalenia zawodowego. Można się sprzeciwiać. No bo jak mamy przeciwdziałać czemuś, co dopiero może nastąpić? Chodzi o bardzo prostą sprawę. Mianowicie o zadbanie o swój organizm. Chodzi o fakt, że wypalenie zawodowe często bierze się z naszych chorych ambicji, które szybko okazują się być ponad nami. Gdy koncentrujemy się tylko na pracy, opadamy z sił. Nasz organizm potrzebuje harmonii, jedności ducha i ciała. A żeby to osiągnąć konieczne jest odpowiednie ułożenie działań, obowiązków w naszym życiu. Tylko właściwa organizacja czasu w pracy, jak i w ogóle w życiu pozwala na utrzymanie dobrego samopoczucia w warunkach wytężonej pracy czy stresu. Poza tym warto inwestować w sport. Ma on zbawienny wpływ na rozładowanie stresu i złego samopoczucia.

A co robić kiedy czujemy, że wszystko nas denerwuje, prowadzi do furii? Co czynić, kiedy czujemy, że siły nas opuściły? Co robić, aby wzmocnić nasze zdrowie? Jak naprawić swoje poczucie wypalenia? Czy się w ogóle da to zrobić? Czy uda nam się odpowiedzieć pozytywnie na te pytanie zależy od nas samych. W wielu przypadkach tylko nasza postawa jest ważna w warunkach naszej pracy. A także umiejętność życia poza nią. Co to oznacza? Kiedy czujemy, ze nasze siły opadają, oddajmy się miłym zajęciom. Spędźmy czas w gronie najbliższych nam ludzi. Często jest to zbawienne, abyśmy poczuli niesamowity przypływ energii. Jeśli jednak mimo odpoczynku, spędzania czasu z dobrymi dla nas ludźmi, nasz stan się pogarsza, irytacja wzrasta, warto pomyśleć o konkretnym odpoczynku od pracy. Warto udać się na solidny urlop. Oddać się naszemu hobby, dzięki któremu zapomnimy o problemach. Często dobrą opcją jest separacja od pracy np. na okres kilku dni. Wytchnienia możemy poszukać na łonie przyrody, która doda nam energii. Zainwestujmy w taniec, pływanie, bieganie. Są to zajęcia, podczas których uwalniają się endorfiny, których tak bardzo potrzebujemy, aby zdobyć pełnię zadowolenia.

Autor: Karolina Tarabańska

Zobacz również opis choroby: Wypalenie zawodowe

Objawy Fobii pracy

Fobia pracy... zjawisko, o którym mało się mówi. Do przyczyn należą głównie: niska samoocena, a ta zaś pociąga za sobą kolejne - poczucie inności, niechęć do podejmowania nowych zadań, trudność współdziałania w grupie. To wszystko sprawia, że czujemy lęk, który narasta. Przeradza się w fobię. To z kolei działa w ten sposó... czytaj więcej

Zestresowany? Przyprowadź psa do biura!

Oto sposób na odstresowanie się w pracy, tani i zdrowy: przyprowadź ze sobą swojego psa! Jak bowiem stwierdzili badacze amerykańscy z uniwersytetu Virginia Commonwealth University, przyprowadzanie psa do biura może obniżyć stres i zwiększyć satysfakcję pracownika.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy