Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wstrząsu hipowolemmicznego

Bardzo ważne jest, aby natychmiastowo rozpoznać wstrząs, gdyż od tego tak naprawdę zależy życie chorego. Wstrząsem nazywamy sytuację,  w której dochodzi do niedostarczania tlenu do komórek, co z kolei doprowadzić może do dysfunkcji narządów w organizmie. Zapoznaj się więc, jak rozpoznać objawy.

Zobacz również opis choroby: Wstrząs hipowolemiczny

Jak rozpoznać wstrząs?

Aby właściwie rozpoznać wstrząs, należy zwrócić uwagę, jak zachowują się dane partie ciała chorego. W pierwszej kolejności należy spojrzeć na głowę i szyję czy żyły szyjne są zapadnięte. Jeśli tak, jest pierwszy sygnał do tego, że mamy do czynienia ze wstrząsem. Kolejnym krokiem, który należy wykonać, to ocenienie klatki piersiowej. Należy sprawdzić czy występują na niej siniaki, rany, krwawienie, zniekształcenia bądź czy niesymetrycznie się unosi. Występowanie takich objawów powinno bardzo zaniepokoić. Po obejrzeniu klatki piersiowej, konieczne jest również ocenienie czy w okolicach brzucha występują siniaki, krwawienia, bądź czy obwód znacznie się zwiększył. Kolejnymi narządami są miednica, kończyny, plecy i pośladki. Tu również należy ocenić występowanie ewentualnych siniaków i zniekształceń. Konieczne jest również pamiętanie o zanalizowaniu ewentualnego bólu w którymś z narządów.

Jak się zachować w przypadku rozpoznania?

Pierwszym krokiem jest oczywiście ocena stanu chorego i zadzwonienie po karetkę. W trakcie oczekiwania należy ułożyć chorego na wznak i unieść w miarę możliwości nogi na wysokość klatki piersiowej. Oczywiście takie postępowanie jest niemożliwe, jeśli podejrzewamy uraz kręgosłupa. W wypadku  zatrzymania krążenia, konieczne jest oczywiście wykonanie masażu serca.

Pamiętaj! Wstrząs jest zagrożeniem życia, dlatego działania powinny być wykonywane natychmiastowo.

Autor: Sara Guzik

Zobacz również opis choroby: Wstrząs hipowolemiczny

Incydent naczyniowo-mózgowy: rozpoznać oznaki, aby szybko zareagować

Francuskie stowarzyszenie SFNV (Société française neuro-vasculaire) przypomina, z okazji 9 światowego dnia incydentu naczyniowo-mózgowego (World Stroke Day), że kiedy atak się zdarzy, ważne jest, aby szybko zareagować i wezwać bezzwłocznie pogotowie.... czytaj więcej

Atak mózgu: jedzenie oleju z oliwek może zmniejszyć zagrożenia

Konsumpcja oleju z oliwek redukuje u osób starszych, wieku powyżej 65 lat, zagrożenie atakiem mózgu. Tak właśnie ujawnia ostatnie badanie, przeprowadzone na ponad 7 600 osobach we Francji. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy