Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy wodobrzusza

Wodobrzusze (puchlina brzuszna) jest stanem, w którym zachodzi nadmierne gromadzenie się płynu w jamie brzusznej, nazywany także płynem puchlinowym. Właściwa ilość płynu znajdującego się w obrębie jamy brzusznej ma za zadanie amortyzować znajdujące się w niej narządy i wynosi poniżej 150 ml. Wodobrzusze nie jest chorobą, lecz objawem wielu schorzeń, który zwykle świadczy o zaawansowanym stadium choroby.

Zobacz również opis choroby: Wodobrzusze

W trakcie badań fizykalnych kładzie się nacisk na obserwacje  zmiany powierzchownej  brzucha, zależnie od ilości znajdującej się w jamie brzusznej płynu oraz ciśnienia wewnątrzotrzewnowego.

Pierwsze stadium wodobrzusza nie objawia się zauważalnymi zmianami. Można je zaobserwować jedynie dzięki badaniu ultrasonograficznemu, tomografii komputerowej, bądź innych badań obrazowych.

Umiarkowana ilość płynu  przyczynia się do niewielkiego uwypuklenia bocznych fragmentów brzucha oraz spłaszczenia centralnej części w pozie leżącej. Ponadto zauważalne jest nieprawidłowe uwypuklenie najniższej części brzucha przy pozycji bocznej pacjenta oraz wypełnienie dolnej części jamy otrzewnej w trakcie stania. Chory może odczuwać dyskomfort oraz odnotować przyrost masy ciała.

W kolejnych stadiach wodobrzusza, ilość płynu automatycznie jest większa, a objawy są widoczne gołym okiem. Brzuch pacjenta jest gładki ze spłaszczonym lub wysklepionym pępkiem, a przez cienką skórę na brzuchu, prześwitują naczynka żylne.

Ponadto chory odczuwa silne, nieprzyjemne wzdęcia oraz uczucie rozpierania w jamie brzusznej. W zależności od pozycji i postawy, kształt brzucha pacjenta się zmienia. W trakcie badań palpacyjnych, polegających na dotyakniu przez lekarza palcami określonego punktu, słyszalny jest objaw chełbotania.

W przypadku zaistnienia wodobrzusza, lekarz opukując brzuch, może wykryć stłumienie lub przytłumienie odgłosu wywołanego ze zmianą postawy oraz przemieszczaniem się płynu. Pozycja leżąca na grzbiecie powoduje odgłos stłumienia opukowego, odnosząc się do bocznych części brzucha, a na szczycie odnotowuje się podźwięk opukowy bębenkowy. Jeżeli płyn znajdujący się w  wodobrzuszu, podlega encystacji, zmiany opukowe, mogą być niesłyszalne, zaś stłumienie opukowe będzie stałe w rzucie otorbionego płynu.

Reszta objawów wodobrzusza są podległe przyczynom ich występowania. Dla przykładu w przebiegu niewydolności krążenia, towarzyszącymi objawami mogą być duszności, obrzęki kończyn dolnych, nokturia (zwiększona częstotliwość oddawania moczu, w szczególności nocami), nadmierne zmęczenie, a także objawy upośledzonego krzepnięcia.

Jeśli przyczyną wodobrzusza jest marskość wątroby zaistnieć mogą takie choroby jak np. żółtaczka, świąd skóry czy ginekomastia.

Choroby układu pokarmowego wraz z wodobrzuszem przyczyniają się do powstawania  nudności, wymiotami, zmiana rytmu wypróżnień,  nadmiernymi wzdęciami, a także silnym bólem brzucha. W przypadku choroby nowotworowej, towarzyszyć może utrata masy ciała lub zakrzepica w obrębie żył głębokich.

Autor : Grzegorz Kozłowski

Zobacz również opis choroby: Wodobrzusze

Spanie na brzuchu może zwiększyć ryzyko nagłej śmierci u osób cierpiących na epilepsję

Stwierdzono to na podstawie badań, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Neurology. W Polsce żyje ok. 400 tys. epileptyków. Chociaż choroba może wystąpić w każdym wieku, jest najczęstsza wśród dzieci i osób starszych. czytaj więcej

Ból brzucha w okolicy pępka

Uczucie bólu w okolicy pępkowej najczęściej oznacza problem z jelitami. Ból ulokowany w tej części brzucha może być spowodowany zarówno chorobami jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Ból w okolicach pępka oznaczać też może ostre zapalenie trzustki oraz tętniak aorty brzusznej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy