Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy uzależnienia od nikotyny

Nikotyna zaburza równowagę chemiczną w mózgu. Wpływa na nastrój i uczucie przyjemności. W związku z tym osoby, które po raz pierwszy sięgnęły po papierosa, mogą chcieć to powtórzyć, aby ponownie odczuć przyjemność. Po którym papierosie dojdzie do uzależnienia, w dużej mierze zależy to od indywidualnych cech palacza.

Zwiekszenie tolerancji na nikotynę

Pierwsze kontakty z nikotyną to uczucie przyjemności. Jednak z czasem tolerancja organizmu wzrasta. Wiąże się z tym konieczność sięgania po coraz większą ilość papierosów. Uczucie przyjemności związane z paleniem papierosa zmniejsza się lub nawet całkowicie znika wraz z kolejnym wypalonym papierosem, szczególnie gdy wypalanych zostaje wiele w krótkich odstępach czasu.

Osoby, które sięgają po papierosa kilka lub kilkanaście razy dziennie wyrabiają sobie pewne odruchy - rytuały. Palenie staje się zachowaniem odruchowym. Dlatego w pewnych miejscach lub sytuacjach palacz sięga po papierosa niejako bez zastanowienia - odruchowo.

Objawy nikotynowego zespołu abstynencji

Po okresie zwiększającej się tolerancji na nikotynę palacz wchodzi w okres uzależnienia. O uzależnieniu od nikotyny możemy mówić, kiedy pojawiają się objawy abstynencyjne. Jest to pewna grupa objawów odczuwanych subiektywnie, jak i objawów obiektywnych, które możemy zaobserwować. Objawy uzależnienia dzielone są również na objawy psychiczne i fizyczne. Największą chęć, aby sięgnąć po papierosa uzależniony od nikotyny ma w sytuacjach stresowych.

Objawy abstynencyjne, czyli pojawiające się, gdy palacz nie sięga po papierosa przez okres czasu, do którego nie jest przyzwyczajony mózg uzależnionego. Po jakim czasie od ostatnio wypalonego papierosa pojawią się objawy abstynencyjne, zależy od predyspozycji indywidualnych oraz czasu trwania nałogu.

Najwięcej nieprzyjemnych konsekwencji odstawienia papierosów pojawia się w pierwszym miesiącu po odstawieniu. Warto jednak wiedzieć, że osoba, która była uzależniona od nikotyny, chęć zapalenia może odczuwać nawet po kilku latach od rzucenia nałogu.

Objawy psychiczne uzależnienia

Odczucia jakie towarzyszą uzależnionym od nikotyny, kiedy próbują rzucić palenie lub z jakiś innych przyczyn nie mogą sięgnąć po papierosa, to przede wszystkim psychiczny ?głód? nikotyny. Osoby uzależnione prześladuje silna potrzeba sięgnięcia po papierosa i natrętne myśli o paleniu.

Osoby rzucające palenie mogą być nieprzyjemne dla otoczenia. Są one bowiem rozdrażnione i bardzo nerwowe. Bliscy powinni wykazać się tolerancją i unikać napięć, które mogłyby jeszcze bardziej rozdrażnić uzależnionego. Może pojawić się nawet agresja, nie tylko słowna ale nawet fizyczna.

Objawem uzależnienia od nikotyny jest uczucie frustracji i trudności w odprężeniu się, kiedy istnieją przeszkody niepozwalające zapalić papierosa. Bez dawki nikotyny osoby uzależnione nie mogą się skoncentrować.

Po odstawieniu papierosów wiele osób uskarża się na zwiększony apetyt, jak również zaburzeniu snu.

Objawy fizyczne uzależnienia

Wśród objawów obiektywnych zaliczanych do objawów nikotynowego zespołu abstynencji zaliczamy:

  • zwolnienie czynności serca,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • zmniejszenie stężeń kortyzolu i katecholamin we krwi,
  • zaburzenia pamięci,
  • zaburzenia wybiórczej uwagi,
  • przyrost masy ciała.

Dym papierosowy a choroby

W dymie papierosowym oprócz nikotyny znaleziono ponad trzy tysiące składników. Nie zbadano wszystkich pod kątem działania ich na organizm człowieka. Wiadomo, że kilkanaście z nich działa rakotwórczo. Warto jednak zwrócić uwagę, że palenie powoduje także szereg chorób nie będących nowotworami. Często nawet nie wiążemy ich z paleniem papierosów. Dopiero po rzuceniu palenia zauważamy, że niektóre choroby przestają nam dokuczać. Można tutaj wymienić m.in. zapalenie zatok, infekcje ucha, zapalenie spojówek, próchnica zębów, zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli, nawracający kaszel i przeziębienia, zapalenie krtani.

Palenie papierosów jest odpowiedzialne za takie choroby nowotworowe jak: rak jamy ustnej, rak języka, rak gardła, rak krtani, rak płuc, rak przełyku, rak żołądka, rak jelita grubego, rak skóry oraz rak jajników.

Bierne palenie, czyli przebywanie w zadymionym pomieszczeniu niesie takie samo ryzyko.

Uzależnienie od opiatów odmienne niż uzależnienie od innych narkotyków?

Chroniczny kontakt z morfiną ma odwrotne działanie na mózg w porównaniu do kokainy, jak pokazują badania przeprowadzone na myszach. Odkrycia tego dokonali naukowcy z Mount Sinai School of Medicine. czytaj więcej

Uzależnienie ma być całkowicie odrębną przewlekłą chorobą mózgu

Uzależnienie jest przewlekłą chorobą mózgu, według nowej definicji American Society of Addiction Medicine (amerykańskie towarszystwo medycyny uzależnienia), która ma na celu pomóc bliskim i opiekunom chorych lepiej zrozumieć zasady i znaczenie leczenia takiej jednostki chorobowej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy