Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy uzależnienia od słodyczy

Cukier zawarty w słodyczach sprawia, że w organizmie wydzielają się endorfiny i serotonina, wpływające relaksująco i wytwarzające poczucie uniesienia, ich obniżony poziom zaś współtowarzyszy depresji. Dlatego, poprzez mechanizm gratyfikacji, stopniowo uzależniamy się od przyjemnego doznania występującego po zjedzeniu ulubionej czekoladki.

Zobacz również opis choroby: Uzależnienie od słodyczy

Uzależnienie od słodyczy - objawy

Uzależnienie od słodyczy jako takie nie ma wyróżnionych objawów, można jednak odwołać się do listy objawów uzależnienia podanych w klasyfikacji ICD-10. Jest to więc silne pragnienie lub poczucie przymusu sięgania po słodycze, problem z kontrolowaniem: trudności w unikaniu jedzenia, zakończeniu picia, trudności w ograniczeniu ilości zjedzonych łakoci, podejmowanie nieudanych prób powstrzymywania się i powroty do uzależnienia po przerwie, fizjologiczne dolegliwości po ograniczeniu słodyczy, jak chociażby bezsenność, niepokój, zwiększona potrzeba spożywania większych dawek dla osiągnięcia oczekiwanego efektu, zrezygnowanie z alternatywnych sposobów zaspokojenia potrzeby glukozy, jedzenie mimo świadomości zdrowotnych konsekwencji. W przypadku podejrzenia wystąpienia u siebie uzależnienia, należy zwrócić się do psychologa.

Przyczyny i konsekwencje uzależnienia od słodyczy

Zły nastrój i zmęczenie to najczęstsze przyczyny sięgania po słodycze. Pomagają one obniżyć stres, poprawić humor i dodatkowo działają jak zastrzyk energii. Regularne sięganie po takie rozwiązanie sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć uczucie przyjemności z czekoladką bądź ciastkiem. Niestety, przy zbyt częstym sięganiu po słodycze, przyzwyczaja się i stopniowo będzie wymagał coraz większej dawki cukru. To zaś prowadzić może do szeregu niebezpiecznych chorób - próchnicy, nadciśnienia, cukrzycy, a nawet nietolerancji glukozy, nadwagi i chorób z nią związanych.

Zobacz również opis choroby: Uzależnienie od słodyczy

Uzależnienie od opiatów odmienne niż uzależnienie od innych narkotyków?

Chroniczny kontakt z morfiną ma odwrotne działanie na mózg w porównaniu do kokainy, jak pokazują badania przeprowadzone na myszach. Odkrycia tego dokonali naukowcy z Mount Sinai School of Medicine. czytaj więcej

Uzależnienie ma być całkowicie odrębną przewlekłą chorobą mózgu

Uzależnienie jest przewlekłą chorobą mózgu, według nowej definicji American Society of Addiction Medicine (amerykańskie towarszystwo medycyny uzależnienia), która ma na celu pomóc bliskim i opiekunom chorych lepiej zrozumieć zasady i znaczenie leczenia takiej jednostki chorobowej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy