Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rozległego zgrubienia opłucnej

Rozległe zgrubienia opłucnej to choroba zawodowa, dotycząca głównie osób mających kontakt z azbestem a zwłaszcza osób, które mają z nim częsty kontakt. Wszystko jest wynikiem unoszących się pyłków, które przedostają się do płuc, a następnie przyczyniają się do powstania choroby.

Zobacz również opis choroby: Rozległe zgrubienie opłucnej

Najbardziej narażone są osoby pracujące w przetwórni azbestu bądź w budownictwie. Choroba rozwija się bardzo długo, gdyż pierwsze symptomy mogą pojawić się dopiero po 15 latach pracy.

Nie zawsze jednak, objawy są na tyle zauważalne i odczuwalne, by osoby chore zdecydowały się na wizytę. W znacznej części przypadków choroba pojawia się nawet dopiero po 30 latach pracy. To wyznaczyło średnią diagnozy choroby, która wynosi 60 lat.

Sama choroba może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie, gdyż jej objawy, którymi są między innymi duszności, uniemożliwiają wykonywanie wielu czynności, chociażby prowadzenia samochodu.

Diagnoza rozległego zgrubienia opłucnej

Do diagnozy najczęściej wykorzystywane są badania rentgenowskie klatki piersiowej. Również często wykorzystywaną metodą są badania tomografii komputerowej.

Tomografia to bardziej szczegółowe badanie, które pozwoli uzyskać lekarzowi odpowiedni obraz choroby z uwzględnieniem przyczyny, czyli jednoznacznie stwierdzić, czy choroba wywołana jest pyłami. Na tomografii widoczne są zgrubienia, między ścianą klatki piersiowej a płucami.

Objawy rozległego zgrubienia opłucnej

Najczęściej spotykanym objawem są duszności. To charakterystyczny element tej choroby. Duszności mogą być spotęgowane paleniem papierosów. Więc zaleca się osobom pracującym przy azbeście rzucenie nałogu tytoniowego. Przez palenie, objawy duszności są również bardzo często błędnie interpretowane przez chorych.

Do innych objawów zaliczyć można:

  • kaszel,
  • bóle głowy,
  • osłabienia,
  • zawroty głowy,
  • kucie w klatce piersiowej,
  • gorączka.

Powikłania związane z zoległym zapaleniem opłucnej

Rozległe zmiany opłucnej mogą również wywoływać konsekwencje i powikłania. Zaliczyć do nich można uszkodzenie lub choroby płuc. Ponadto, mogą być czynnikiem wywołującym powstanie nowotworu lub astmy oskrzelowej.

Zobacz również opis choroby: Rozległe zgrubienie opłucnej

Objawy międzbłoniaka opłucnej

Międzybłoniak opłucnej jest złośliwym nowotworem, który wywodzi się  z komórek błony wyściełającej jamę opłucnową. czytaj więcej

Objawy odmy urazowej opłucnej

Odma urazowa opłucnej to niebezpieczna choroba układu oddechowego. Warto znać jej objawy, aby podjąć odpowiednie leczenie. Poniżej przedstawiamy charakterystyczne symptomy odmy urazowej. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy