Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy płodowego zespołu alkoholowego - FAS

Płodowy zespół alkoholowy (FAS) to zespół chorobowy, związany ze szkodliwym oddziaływaniem alkoholu na organizm płodu, który skutkuje nieodwracalnymi wadami rozwojowymi u narodzonego dziecka. Choroba jest następstwem przyjmowania przez kobietę alkoholu w czasie trwania ciąży.

Zobacz również opis choroby: Płodowy zespół alkoholowy - FAS

Objawy alkoholowego zespołu płodowego mogą występować u dzieci na różnych etapach życia. Pierwsze oznaki choroby mogą zostać dostrzeżone w pierwszych tygodniach, miesiącach, a nawet latach po przyjściu dziecka na świat.

Wady fizyczne powodowane przez FAS

Wady fizyczne, które towarzyszą płodowemu zespołowi alkoholowemu, mogą być szczególnie  widoczne w postaci charakterystycznych rysów twarzy. Dzieci z tym zespołem chorobowym mają zazwyczaj szeroko osadzone oczy; wyjątkowo cienką górną wargę, krótki i zadarty nos, gładką powierzchnię skóry między nosem a górną wargą oraz nienaturalnie mały obwód głowy.

Alkoholowy zespół płodowy może również wywoływać deformacje stawów, szczególnie w obrębie kończyn i palców. Skutkiem choroby jest powolny wzrost fizyczny, który może być zaobserwowany jeszcze przed urodzeniem dziecka, na etapie życia płodowego. Bardzo często u dzieci chorych na FAS diagnozuje się zaburzenia słuchu  oraz problemy ze wzrokiem, a także wady serca i problemy z nerkami i układem kostnym.

Wady mózgu i centralnego układu nerwowego

Zaburzenia towarzyszące FAS mogą również zakłócać prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego. Do tego typu wad można zaliczyć: słabą koordynację ruchową, problemy z utrzymaniem równowagi, niepełnosprawność intelektualna, problemy z nauką i przyswajaniem wiedzy, opóźnienia rozwojowe, słaba pamięć, kłopoty z koncentracją i przetwarzania informacji, trudności z rozwiązywaniem problemów, trudność z identyfikacją konsekwencji własnych działań, słabe umiejętności osądu rzeczywistości, drgawki, nadpobudliwość oraz częste wahania nastroju.

Problemy społeczne i behawioralne

Płodowy zespół alkoholowy może powodować problemy z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie oraz zakłócać prawidłowy przebieg interakcji z otoczeniem i innymi ludźmi. Problemy społeczne i behawioralne w znacznym stopniu utrudniają samodzielne funkcjonowaniem chorego dziecka. Do tego typu problemów można zaliczyć: trudności z pobytem w szkole, zaburzone interakcje z rówieśnikami, słabe umiejętności społeczne, kłopoty z dostosowywaniem się do zmian lub przejściem z jednego zadania do drugiego, impulsywne zachowania, słabe pojmowanie upływu czasu oraz trudności z planowaniem własnych działań i osiąganiem zamierzonych celów.

Podsumowanie

Zakres występujących objawów płodowego zespołu alkoholowego jest bardzo zróżnicowany, niektóre dzieci doświadczają zaburzeń w znacznie większym stopniu niż inne. Oznaki i objawy alkoholowego zespołu płodowego mogą tworzyć dowolne kombinacje wad fizycznych, niepełnosprawności intelektualnych lub poznawczych, a także problemów z samodzielnym funkcjonowaniem i radzeniem sobie z codziennymi czynnościami.

Zobacz również opis choroby: Płodowy zespół alkoholowy - FAS

Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego

Alkoholowy zespół abstynencyjny to szereg zaburzeń, które występują po ograniczeniu lub po zaprzestaniu picia alkoholu. Zaburzenia te, zwykle nie są groźne dla życia człowieka, choć mogą być bardzo niebezpieczne. Najczęściej też nie wymagają leczenia farmakologicznego.... czytaj więcej

Objawy wady zgryzu

Wady zgryzu to coraz powszechniejsze w obecnych czasach schorzenie, zwłaszcza wśród dzieci. Znacząco wpływają na wygląd twarzy, więc jego objawy są dość szybko zauważane. Wygląd fizyczny w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotny, dlatego należy zadbać o to już od wczesnych lat.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy