Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy odwodnienia

Człowiek codziennie traci wodę podczas oddychania, wydalania moczu, kału oraz wraz z potem, a niekiedy także wraz z utratą krwi. Do odwodnienia dochodzi w sytuacji, gdy ubytki wody z organizmu nie są uzupełniane. Odwodnienie jako stan, w którym zaburzona zostaje zawartość wody w organizmie, zakłóca prawidłowy przebieg wielu procesów zachodzących w ustroju człowieka.

Zobacz również opis choroby: Odwodnienie

Woda jest substancją niezbędną człowiekowi do życia, pełni ważną rolę w procesie wchłaniania pożywienia z jelit, dzięki niej możliwe jest również trawienie pokarmów oraz odżywanie komórek. Woda pełni także rolę regulatora temperatury ciała, pochłania nadwyżki ciepła i pozbywa się  go razem z potem oraz poprzez drogi oddechowe. Oprócz tego woda bierze udział we wszystkich reakcjach biochemicznych zachodzących w organizmie, nawilża błony śluzowe i gałki oczne, a także sprawne funkcjonowanie stawów.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej procesy, w których woda bierze udział, oczywistym jest fakt, że nadmierna utrata płynów prowadzi do pojawienia się wielu kłopotliwych objawów, poprzez które organizm informuje nas o konieczności uzupełniania poziomu wody.

Symptomy odwodnienie organizmu

Objawy odwodnienia nasilają się wraz ze wzrostem stopnia odwodnienia, który jest uzależniony od ubytku wody porównywanego do ogólnej masy ciała danej osoby. W początkowej fazie odwodnienia objawy mogą w ogóle nie występować.

Pierwszym objawem, który towarzyszy odwodnieniu organizmu jest uczucie dużego pragnienia. Dzieje się tak ze względu na spadek objętości krwi, co skutkuje wzrostem ciśnienia osmotycznego. Wspomniany wzrost jest silnym impulsem dla kory mózgowej, która w odpowiedzi na ten stan doprowadza do silnego wzrostu pragnienia. Jest to naturalna reakcja mózgu, która ma na celu skłonienie człowieka do uzupełnienia płynów. Warto podkreślić, że u osób starszych odczuwanie pragnienia ulega zmniejszeniu. Logiczną konsekwencją ubytku wody z organizmu jest również oczywiście spadek masy ciała, który postępuje wraz z kolejnymi fazami odwodnienia.

Coraz większej utracie wody z organizmu towarzyszą kolejne objawy, wśród których można wymienić: uczucie suchości w ustach, narastający ból oraz zawroty głowy, zaburzenia wzroku, przyspieszony oddech, a także skurcze i bóle mięsni. Niektóre z objawów są łatwo dostrzegalne ? zapadnięte oczy, suche i popękane wargi lub utrata elastyczności skóry. Osoby odwodnione oddają mniejszą niż zwykle ilość moczu oraz wydzielają mniejszą ilość potu i śliny. W niektórych przypadkach może dochodzić do zaburzeń mowy, wzrostu temperatury ciała, a nawet omdleń.

Jeżeli odwodnienie organizmu cały czas się utrzymuje, a ubytki wody przez dłuższy czas nie są uzupełniane, pojawiają się kolejne objawy, takie jak: senność, apatia, drgawki lub drętwienie języka. Ubytek wody przekraczający 10% masy ciała może skutkować zaburzeniami świadomości, niemożnością mówienia, a nawet utratą przytomności. Utrata wody przekraczająca 15% masy ciała może doprowadzić do śmierci człowieka. Śmierć na skutek odwodnienia może nastąpić po około 72 godzinach od pojawienia się objawów, a w niesprzyjających warunkach (np. wysokiej temperaturze powietrza) znacznie szybciej.

Podsumowanie

Objawy odwodnienia organizmu nasilają się wraz z postępującą utratą wody. Niezwykle istotne jest zareagowanie i uzupełnienie płynów na jak najwcześniejszym etapie, co pozwoli na uniknięcie groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Szczególną uwagę należy zwrócić na objawy odwonienia pojawiające się u małych dzieci oraz osób starszych, gdyż bywają one trudniej dostrzegalne, a jednocześnie mogą doprowadzić do  poważnych konsekwencji zdrowotnych w stosunkowo krótkim czasie.

Stanisław Skorcz

Zobacz również opis choroby: Odwodnienie

Objawy odwodnienia izotonicznego

Odwodnienie izotoniczne to rzadko spotykany rodzaj odwodnienia. Dochodzi w nim do nadmiernej utraty izotonicznego płynu, który zawiera wiele substancji odżywczych i ważnych składników przeznaczonych dla organizmu. Odwodnienie izotoniczne należy do gruby zaburzeń gospodarki-wodnoelektrolitowej.... czytaj więcej

Odwodnienie może pogorszyć twój nastrój, pokazuje badanie

Amerykańska aktorka, Jennifer Aniston, przyznała się w zeszłym roku, iż staje się nieznośna, kiedy nie pije wystarczających ilości wody, o czym donosił magazyn Arizona Republic. A teraz nowe badania pokazuje, że może kryć się za tym jakieś potwierdzenie naukowe.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy