Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy hipersomnii

Hipersomnia najczęściej określana jest jako nadmierna senność. Na zaburzenia snu cierpi coraz większa ilość ludzi. W XXI wieku hipersomnia jest niezwykle popularną chorobą, wpływa na to wiele czynników, przede wszystkim zbyt aktywny tryb życia jaki jest narzucony ludziom żyjącym w obecnych czasach. Ludzie przepracowani, którzy na co dzień spotykają się z wieloma stresującymi sytuacjami lub ludzie, którzy nie mogą sobie pozwolić na odpoczynek - są najczęstszymi ofiarami hipersomnii.

Zobacz również opis choroby: Hipersomnia

Najczęstsze objawy hipersomnii

Osoba, która spokojnie prześpi całą noc (przynajmniej osiem godzin), dając organizmowi odpowiedni czas regeneracji i mimo tego w ciągu dnia odczuwa zmęczenie i senność, powinna bezzwłocznie udać się do specjalisty, ponieważ mogą to być objawy hipersomnii.

Należy jednak pamiętać, że zmęczenie i senność, pomimo tego, że są one najczęstszymi objawami tej choroby, to nie koniecznie muszą na nią wskazywać. Od każdej reguły są wyjątki i tak też jest w tym przypadku.

Gdy zdiagnozujemy powyższe objawy, bezdyskusyjna jest wizyta u lekarza, jednak nie należy z góry zakładać choroby. Specjalista wykonując dokładny wywiad, może wykluczyć hipersomnię, ponieważ powodem zmęczenia i senności podczas dnia, mogą być całkowicie różne czynniki.

Wykluczając zaburzenia snu, takie jak: zaburzenia rytmów okołodobowych, zaburzenia z nocną dysfunkcją oddechową, czy paramosmnia, najczęstszymi czynnikami, które niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu podczas dnia to m.in. choroby somantyczne, zbyt częste zażywanie środków odurzających i pobudzających czy chociażby zaburzenia psychiczne. Jeżeli specjalista wykluczy powyższe czynniki, prawdopodobnie cierpimy na hipersomnię.

Inne objawy

Zmęczenie i senność podczas dnia to nie wszystkie objawy hipersomnii. Osoby cierpiące na nadmierną senność podczas dnia, często w sposób niekontrolowany zapadają w drzemkę. Dzieje się to nie tylko w domu, ale także podczas wykonywania czynności za które jesteśmy odpowiedzialni np. w pracy lub szkole, podczas zwykłej konwersacji, podczas spożywania posiłku lub jazdy samochodem.

Do częstych objawów hipersomnii, lekarze zaliczają również trudności z wybudzeniem się ze snu. Twoje problemy w pracy, mogą wynikać z hipersomnii, którą nieświadomie posiadasz. Przez nią możesz być zbyt mało efektywny w swojej pracy i może być ona źródłem twoich kłopotów. Hipersomnię można zdiagnozować również po innych objawach takich jak:

  • Problemy z pamięcią.
  • Zbyt duże rozkojarzenie podczas dnia i dekoncentracja.
  • Rozdrażnienie i częsta irytacja z błahych powodów.
  • Mniejsza energia.
  • Uczucie niepokoju i lęku.
  • Wolniejsza mowa niż zazwyczaj.
  • Utrata apetytu.
  • Halucynacje.
  • Utrata zdolność do funkcjonowania w rodzinie, życiu społecznym i zawodowym.

Hipersomnia to częsta choroba XXI wieku, która dotyka najczęściej młodych ludzi. Jest ona uciążliwa i poważnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu podczas dnia. Jeżeli cierpisz na nadmierną senność, warto udać się do specjalisty, który pomoże uporać się z tą chorobą.

Damian Nejman

Zobacz również opis choroby: Hipersomnia

Brak snu sprzyja ubytkom tkanki mózgowej

To, że sen odrywa istotną role w ochronie zdrowia jest znane od dawna. Nowe badania sugerują, że sen chroni zdrowie również naszego mózgu. czytaj więcej

Nadmierne pocenie się

Pocenie się należy uznać za problem tylko wtedy, gdy nie występuje ono wcale lub jest nadmierne. Na przyczynę chorobową może wskazywać również dziwny zapach potu. Gdy pojawia się nadmierne pocenie się, nie musi koniecznie być to objaw choroby. Często jednak jest ono objawem infekcji, choroby serca, a nawet nowotworu.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy