Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy fobii szkolnej

Fobie to choroby lękowe mające podłoże psychiczne. Dlatego osoby cierpiące na tego rodzaju przypadłości, mają charakterystyczne dla siebie zachowania, gesty, zwroty, które najbliższe otoczenie powinno umieć zdiagnozować. Oczywistym symptomem dla fobii szkolnej jest niechęć uczęszczania do szkoły.

Zobacz również opis choroby: Fobia szkolna

 

Fobia działa na zasadzie sinusoidy. Szkolny tydzień trwa od poniedziałku do piątku. W piątek po zakończonych lekcjach, dziecko odczuwa ulgę, jest radosne, spokojniejsze, nie obawia się o następny dzień, ponieważ jest to dzień wolny. W niedzielę wieczorem fobia nasila się, ponieważ poniedziałek znów oznacza napotkanie swojej słabości. Tak samo jest podczas ferii zimowych, wakacji albo dłuższych przerw nieobecności w szkole związanych z chorobą lub świętami. Uczeń przeżywa lepsze i gorsze okresy i jest to zauważalne dla opiekuna.

Dzieci dotknięte fobią posiadają tzw. fizjologiczne objawy lękowe. Mogą miewać omdlenia, w najmniej spodziewanych sytuacjach. Na porządku dziennym są bóle głowy, przyspieszone bicie serce, kołatanie serca. Uczniowie często skarżą się na duszności, trudności w oddychaniu. Ból brzucha często jest przyczyną mdłości, biegunki a także wymiotów. Rodzice powinni być bardzo uważni, obserwacja dziecka jest konieczna przy późniejszym leczeniu. Należy zauważać, kiedy dziecko znika w łazience na dłużej, czy nie ma problemów z aktywnością fizyczną, nie męczy się zbyt szybko. Nie można strofować, zwracać uwagi w sposób ostry i nieprzemyślany, krytykować i oskarżać o symulowanie.

Jeśli lęki dziecka wynikają z nieprawidłowej postawy nauczyciela, rodzice powinni mieć stały kontakt  ze szkołą i pedagogiem szkolnym, który może zaoferować swoją pomoc. Może on częściej obserwować ucznia, czy w czasie przerw bywa roztrzęsione, czerwieni się lub drży. Jeśli nauczyciel w sposób surowy gani dziecko, może ono uciekać z poszczególnych lekcji, aby uniknąć tylko spotkania z konkretną osobą. Pomocna może okazać się wizyta u szkolnej pielęgniarki, która mogła zauważyć częste wizyty chorego dziecka, które prosiło o tabletki przeciwbólowe lub możliwość położenia się na kozetce z powodu złego samopoczucia.

Nauczyciele mogą opowiedzieć rodzicom, jaki stosunek dziecko utrzymuje wobec innych kolegów. W tym celu, warto przybliżyć relacje z rówieśnikami, czy uczeń posiada zaufanego przyjaciela, czy woli samotnie spędzać wolny czas na świetlicy lub przerwie. Jeśli jego zachowanie wskazuje na wycofanie społeczne, jest to także jeden z objawów, który powinien nas zaniepokoić i być alarmem. Nieśmiałość, brak odpowiedzi na lekcjach, apatia,  także świadczą o lęku wkroczenia do środowiska szkolnego. Uczeń boi się reakcji innych, ponieważ cierpi na zaburzone poczucie własnej wartości i jest ono na tyle niskie, że nie chce ryzykować oceną innych.

Innym objawem fobii, zgoła różnym od poprzednich jest wykazywanie agresywnych zachowań. Mogą być one celowane w uczniów lub nauczycieli i są one nieświadomą obroną przed czyhającym zagrożeniem.

Magdalena Gierasińska

Zobacz również opis choroby: Fobia szkolna

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności