Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy dyslipidemii aterogennej

Dyslipidemia aterogenna jest to pewne zaburzenie lipidowe, które ujawania się u osób z dolegliwością zespołu metabolicznego, a także cukrzycą typu drugiego.

Zobacz również opis choroby: Dyslipidemia aterogenna

 

Dyslipidemia aterogenna objawia się przede wszystkim zwiększonym stężeniem triglicerydów, a także lipoprotein niskiej gęstości.

Charakterystyczna jest również dominacja małych i gęstych LDL, zredukowanie stężenia cholesterolu frakcji HDL z właściwościami kardioprotekcyjnymi, a również insulinoodporność. Mogą występować również objawy przedwczesnej miażdżycy i ostre zapalenie trzustki.

Zewanętrzynymi objawami dyslipidemii aterogennej jest przede wszystkim: nadciśnienie, nagłe bóle brzucha, zmiany w obrębie gałki ocznej - rąbek starczy rogówki, żółte zabarwienie siatkówki i naczynek krwionośnych. Mogą także pojawić się, typowe dla  choroby Addisona, brunatne bruzdy skórne. Osoby z dyslipidemią aterogenną mogą mieć nadwagę lub otyłość.

Choroba obejmuje także hipercholesterolemię, co oznacza, iż u osoby chorej mogą wystąpić objawy powyżej przypadłości.

Dyslipidemia aterogenna często występuje w połączeniu z innymi schorzeniami, co powoduje, iż mogą pojawiać się objawy typowe dla różnych przypadłości.
Choroba ma mieszane objawy, które nie są jednoznacznie charakterystyczne jedynie dla dyslipidemii aterogennej. To stanowi o trudności zdiagnozowania schorzenia.

Autor : Kinga Miliszkiewicz

Zobacz również opis choroby: Dyslipidemia aterogenna

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności