- częste oddawanie moczu (poliuria),
- zaburzenia ostrości widzenia- zamazany lub podwójny obraz,
- uczucie pragnienia i suchości w ustach,
- zwiększony apetyt,
- utrata wagi,
- nudności,
- nieprzyjemny oddech (o zapachu acetonu),
- senność,
- utrzymujące się zmęczenie i wyraźne osłabienie.
Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się nagle i dotyczą głównie częstego oddawania moczu, zwiększonego pragnienia, zmęczenia i nagłej, nieuzasadnionej utraty wagi. Inne symptomy rozwijają się dopiero później i nie w każdym przypadku.
Cukrzyca jest jednak chorobę złożoną, mogącą wpłynąć na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. Nieleczona, może doprowadzić do poważnych zaburzeń takich jak kwasica ketonowa, która często kończy się śpiączką cukrzycową. Jej pierwszymi objawami są utrzymujące się nudności, wymioty, przyspieszony oddech i senność.
Część z wymienionych objawów równie dobrze może wskazywać na inne schorzenia. Niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich badań- sprawdzenie poziomu glukozy we krwi i w moczu. Już te dwa proste i szybkie badania pozwolą stwierdzić ewentualną chorobę. Warto skontrolować wspomniane poziomy cukru w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów mogących wskazywać na cukrzycę.
Autor:
Aleksandra Piechel
Zobacz również opis choroby: Cukrzyca typu I
Czerwone mięso i wędlina w związku z cukrzycą typu 2
Czerwone mięso, a w szczególności wędliny, ma zwiększać w sposób znaczący ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. I na odwrót, źródła protein, takie jak orzechy, produkty mleczne z niską zawartością tłuszczu oraz pełne ziarna, mają zmniejszać to ryzyko.... czytaj więcej
Cukrzyca: jagody i jabłka obniżają ryzyko
Jedzenie większych ilości jagód, gruszek oraz jabłek może być związane z mniejszym ryzykiem cukrzycy, jak pokazuje nowe badanie przeprowadzone przez naukowców amerykańskich. Owoce te bowiem mają być naładowane flawonoidami, które są naturalnym składnikiem obecnym w niektórych owocach, warzywach i ziarnach.... czytaj więcej
Brak komentarzy