Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy cukrzycy typu I

Cukrzyca typu I najczęściej dotyczy dzieci, młodzieży i dorosłych przed 30. rokiem życia. Jest spowodowana podwyższoną ilością glukozy w organizmie. Stan ten wywołuje postępujące niszczenie komórek beta trzuski- odpowiedzialnych za wydzielanie insuliny, której zadaniem jest właśnie obniżanie stężenia cukru we krwi.

Zobacz również opis choroby: Cukrzyca typu I

Zewnętrzne objawy cukrzycy to przede wszystkim:
  • częste oddawanie moczu (poliuria),
  • zaburzenia ostrości widzenia- zamazany lub podwójny obraz,
  • uczucie pragnienia i suchości w ustach,
  • zwiększony apetyt,
  • utrata wagi,
  • nudności,
  • nieprzyjemny oddech (o zapachu acetonu),
  • senność,
  • utrzymujące się zmęczenie i wyraźne osłabienie.
Wyróżnia się także kilka specyficznych objawów pojawiających się jedynie w niektórych, dość rzadkich przypadkach. Przykładem jest zaburzenie czucia i towarzyszące mu uczucie mrowienia w palcach stóp. Stanowi efekt neuropatii- wynikającego z podwyższonego stężenia glukozy uszkodzenia nerwów.

Warto też podkreślić, że chorzy na cukrzycę mają obniżoną odporność. Ryzyko zachorowania na różnego rodzaju infekcje jest więc zdecydowanie wyższe. Często zaburzona zostaje również praca układu krążenia, co w efekcie prowadzi do wolniejszego gojenia się ran.

Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się nagle i dotyczą głównie częstego oddawania moczu, zwiększonego pragnienia, zmęczenia i nagłej, nieuzasadnionej utraty wagi. Inne symptomy  rozwijają się dopiero później i nie w każdym przypadku.

Cukrzyca jest jednak chorobę złożoną, mogącą wpłynąć na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. Nieleczona, może doprowadzić do poważnych zaburzeń takich jak kwasica ketonowa, która często kończy się śpiączką cukrzycową. Jej pierwszymi objawami są utrzymujące się nudności, wymioty, przyspieszony oddech i senność.

Część z wymienionych objawów równie dobrze może wskazywać na inne schorzenia. Niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich badań- sprawdzenie poziomu glukozy we krwi i w moczu. Już te dwa proste i szybkie badania pozwolą stwierdzić ewentualną chorobę. Warto skontrolować wspomniane poziomy cukru w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów mogących wskazywać na cukrzycę.

Autor:

Aleksandra Piechel

Zobacz również opis choroby: Cukrzyca typu I

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności